Selena UIBO (Australian Labor Party NT (ALP)) elected at count 1.

Distribution of preferences

Count Comments Selena
UIBO
(ALP)
Lance
LAWRENCE
(Ind)
James
GAYKAMANGU
(1TP)
Ian
GUMBULA
(CLP)
Larisa
LEE
(Ind)
Exhausted Total Quota
1 First preferences. 1565 211 197 804 117 0    
  Progressive 1565 211 197 804 117 0 2894 1448
2 Larisa LEE excluded 35 12 9 28 -117 33    
  Progressive 1600 223 206 832 0 33 2894 1431
3 James GAYKAMANGU excluded 68 25 -206 74   39    
  Progressive 1668 248 0 906 0 72 2894 1412
4 Lance LAWRENCE excluded 109 -248   79   60    
  Progressive 1777 0 0 985 0 132 2894 1382

Electorate summary

Candidate Party Primary TCP %TCP
Selena UIBO ALP 1565 1777 64.3%  
Lance LAWRENCE Ind 211      
James GAYKAMANGU 1TP 197      
Ian GUMBULA CLP 804 985 35.7%  
Larisa LEE Ind 117      
Exhausted   132    
Formal 2894     97.4%
Informal 78     2.6%
Total counted 2972     57.6%
Enrolment 5158      

Primary count updated: 9 Sep 2016 2:23 pm
Two candidate preferred count updated: 9 Sep 2016 2:24 pm

First preferences by voting centre

Voting centre Selena
UIBO
(ALP)
Lance
LAWRENCE
(Ind)
James
GAYKAMANGU
(1TP)
Ian
GUMBULA
(CLP)
Larisa
LEE
(Ind)
Formal Informal Total
Jabiru 115 10 8 23 6 162 3 165
Mobile team Arnhem 1 534 111 24 384 8 1061 31 1092
Mobile team Arnhem 2 432 23 78 183 35 751 15 766
Alyangula 145 28 5 69 9 256 6 262
Jabiru EVC 87 9 5 11 2 114 3 117
Absent 100 14 48 68 24 254 7 261
Declaration 9 1 3 5 2 20 1 21
Postal 38 7 6 21 9 81 1 82
Early (other regions) 105 8 20 40 22 195 11 206
Totals 1565 211 197 804 117 2894 78 2972
  54.1% 7.3% 6.8% 27.8% 4.0% 97.4% 2.6% 57.6%
Enrolment 5158

Two candidate preferred by voting centre

Voting centre Selena
UIBO
(ALP)
Ian
GUMBULA
(CLP)
Exhausted Total formal votes
Jabiru 123 32 7 162
Mobile team Arnhem 1 597 430 34 1061
Mobile team Arnhem 2 497 236 18 751
Alyangula 153 82 21 256
Jabiru EVC 95 14 5 114
Absent 128 104 22 254
Declaration 9 9 2 20
Postal 45 27 9 81
Early (other regions) 130 51 14 195
Totals 1777 985 132 2894

Parties

Abbreviation Name
1TP 1 Territory Party
ALP Australian Labor Party NT (ALP)
CEC Citizens Electoral Council (NT Division)
CLP Country Liberals
GRN The Greens
Ind Independent
SFP Shooters and Fishers Party